Drugi put ove godine na Zadar i otoke spustila se gusta magla
PREKO – Drugi put ove godine na zadarsko područje i otoke spustila se gusta magla. Već dva dana stvara probleme u prometu, a prema najavi meteorologa, zadržat će se do sredine ovoga tjedna.
Iako smo o tome već pisali potkraj ožujka, ponovimo da je riječ o advekcijskoj magli, koja nastaje kada topliji i vlažniji zrak dolazi na ohlađenu morsku površinu. Tada se zrak brzo hladi i u njemu se vodena para kondenzira u sitne kapljice i stvara maglu. U kasno ljeto i jesen, kada se u ohlađenom zraku nad toplim zagrijanim morem isparena voda po danu naglo kondenzira, također stvara maglu.
Prema riječima zadarskoga meteorologa Anđelka Vidovića, ovoga puta miješaju se radijacijska i advekcijska magla: u kontinentalnom dijelu naše županije radijacijska, a na moru advekcijska. Proteže se, dodaje meteorolog Vidović, od Paga do Biograda i zahvatila je šire zadarsko područje, a na kontinentu karlovačko.
Magla se na Jadranu najčešće javlja u venecijanskoj laguni i Tršćanskom zaljevu na talijanskoj strani, a česta je i na zapadnoj obali Istre. Vrlo rijetko je dugotrajna i obično traje jednu noć i jutro, no ponekad zna potrajati i više dana, što je iznimno rijetko. U Dalmaciji magla na moru nije česta pojava. Obično se javlja između ožujka i rujna, dok je na sjeveru obrnuto. Razlikujemo dvije glavne vrste magle na moru – radijacijsku i advekcijsku. Osim temperature i vlage za maglu je bitan i vjetar. Zapravo najbolji uvjeti za maglu je bezvjetrica i tiho anticiklonalno vrijeme. Već kod brzine vjetra većoj od 3 m/s magla se razbija. Ipak, to nije uvijek slučaj, osobito u gorju i u planinama.