
Projekt “Otočke ruke pomoći” više je od svakodnevne skrbi za najosjetljivije skupine
Uskoro će biti godinu dana da se na području Općine Preko peti put zaredom provodi program „Zaželi“ koji se u potpunosti financira iz Europskog socijalnog fonda plus u iznosu od 384.000 eura.
Projekt se lokalno provodi pod nazivom „Otočke ruke pomoći“ i još jednom je pokazao koliko su inkluzija, empatija i redovita skrb važne u životima najosjetljivijih skupina.
I u stvarnom i u prenesenom značenju, briga osmero pružatelja usluga osobama starije životne dobi uistinu je prijeko potrebna ruka pomoći.
Svi korisnici s kojima smo razgovarali puni su hvale i za sam projekt, ali i za pružatelje usluga koji skrbe o njima.
U Preku već dvije godine Darija Dunatov vodi brigu o svojoj 92-godišnjoj sumještanki Danici Lončar, koja, iako iznimno vedroga duha, ne može sama obavljati većinu kućanskih poslova.
-Slabo sam pokretna, operirala sam kralježnicu i više ne mogu niti izlaziti van niti obavljati mnoge svakodnevne poslove, govori i rado se prisjeća da je u svom vrlo bogatom i ispunjenom životu nekada sve radila sama. Od zidanja kuće do iznajmljivanja smještaja turistima.
-Nasreću, tu je sada Darija, koja je preuzela brigu o većini poslova u kućanstvu, kaže dok zahvalno gleda svoju, kako kaže, novostečenu prijateljicu i zaštitnicu koja je posjećuje svaki dan.
-Osim težih poslova, poput nošenja drva u kuću, loženja vatre, pranja prozora, održavanja čistoće u svim prostorijama, gospođa Danica i ja svaki dan ručamo zajedno i uvijek se unaprijed dogovorimo što ćemo kuhati, priča Darija Dunatov, koja na brizi ima još petero starijih Prečana.
Na naš upit stigne li sve to obaviti, odgovara potvrdno i objašnjava da su svi njezini korisnici puni razumijevanja.
-Nekad se u šali malo i porječkamo – ubacuje se gospođa Danica – ali to je sve od ljubavi i velike zahvalnosti. Da nam ne bude dosadno i monotono! Otkad Darija dolazi, ja sam mirna i smirena, što je itekako važno u mojim godinama. Vedre sam naravi, uvijek sam bila zainteresirana za život oko sebe i nedostaju mi izlasci u društvo i razgovori s prijateljicama. Da mogu, u šali sam uvijek govorila, osnovala bih stranku koja bi se zvala Ljubav i mir, dodaje kroz smijeh.
U Malom Lukoranu, brigu o 85-godišnjoj gospođi Ani Đokić vodi Nevenka Sorić iz Preka. Ne dolazi svakodnevno nego prema potrebi, odnosno dogovoru sa svojom korisnicom.
-Iako slabije pokretna, gospođa Ana još uvijek puno stvari obavlja sama. Ja sam joj „desna ruka“ za teže poslove u kući i okućnici, objašnjava.
A koliko je ta pomoć, „desna ruka kako je naziva Nevenka Sorić, bitna, svjedoči i gospođa Ana, koja već treći put koristi usluge iz programa „Zaželi“.
-Ovoga puta pomoć mi je najpotrebnija jer sam nedavno operirala koljeno, a nekoliko godina prije toga i kuk. Sama idem u trgovinu, navrate i susjedi, ali većina poslova ipak dočeka Nevenku, ističe.
U sklopu projekta „Otočke ruke pomoći“, koji će se provoditi do ožujka 2027. godine, osmero pružatelja usluga na skrbi ima 48 starijih i osoba s invaliditetom, kojima pomažu u organiziranju prehrane, obavljanju kućanskih poslova, održavanju osobne higijene i drugim svakodnevnim poslovima.
-Osim pomoći pružatelja usluga, korisnicima je jednom mjesečno osiguran paket kućanskih i osnovnih higijenskih potrepština, a načelnik Općine Preko Jure Brižić naglašava da su svi korisnici izrazito zadovoljni projektom.
-Gotovo svakodnevno dobivamo i pozive i prijave novih potencijalnih korisnika koji bi se htjeli uključiti u projekt. Potrebe ima, ali ne možemo svima udovoljiti te su svi ostali na listi čekanja. Ako se oslobodi mjesto, mogu se uključiti. Takva su pravila programa „Zaželi“, a i sredstva su ograničena te mi moramo poštivati pravila i ugovor, napominje načelnik Brižić.
Kada se prije pet godina tek započinjalo s provedbom projekta, koji je u prve dvije faze nosio naziv „Otočka žena“, korisnike se moralo doslovno „vući za rukav“ da se uključe u projekt, prisjeća se općinski načelnik, a sada je interes itekako veći jer su se ljudi uvjerili u prednosti projekta i sad bi svi htjeli biti dio toga.
– Ovo je zaista jedan topao i human projekt, koji ima više benefita – pomažemo onima koje smo zaposlili, u našem slučaju njih osmero. Ali to nije samo tih osam osoba, to je osam obitelji koji putem ovog projekta imaju dodatna primanja koja do sad nisu imali. Automatski se poboljšava kvaliteta njihova života i uključenost u zajednicu. A o benefitima za starije da i ne govorimo. Tu se također ne radi samo o njih 48 korisnika o kojima se pružatelji usluga brinu. Tu također pomažemo njihovim obiteljima ako ih imaju, da im olakšamo brigu o svojim starijima. Neki od njih su zbog posla, primjerice, bili prisiljeni odseliti, a stariji uvijek žele ostati na svom ognjištu i ne žele živjeti u gradovima. Naravno to njihovim obiteljima otežava brigu o njima te im ovaj vid pomoći itekako dobro dođe, da su sigurni da njihove roditelje preko tjedna ima tko obići, da im donese potrepštine, lijekove, drva i slično. Ili da samo bude s njima, popije kavu i pruži riječ utjehe. To je starijima zapravo najbitnije i zato svi oni vole ovaj projekt, kaže načelnik Brižić.
Ističe da su iznimno zadovoljni da je projekt zaživio i da se provodi bez ikakvih problema te najavljuje da će se općinska uprava, nakon završetka ove faze, ako bude novih poziva, svakako prijaviti za nastavak.