
Priča o Udruzi žena Luzor iz Preka “prerasla” regionalne” medijske okvire
O radu, djelovanju i značaju Udruge žena Luzor iz Preka nedavno je priču iz pera novinarke Ivane Perković Rosan objavio nacionalni portal Žene i mediji.
Nije to, naravno, prvi put da novinari posvećuju pažnju vrijednim luzoricama, dosad su njihov rad pratili uglavnom regionalni mediji, a sada je priča o Udruzi žena Luzor zainteresirala i nacionalni portal Žene i mediji koji je posvećen osnaživanju i informiranju žena te poučavanju i podizanju svijesti svih građana, javnih osoba, kreatora javnih politika, civilnog društva i posebno medija o pitanjima položaja žena u društvu. Portal je pokrenula Agencija za elektroničke medije s ciljem jačanja ispravne medijske vidljivosti žena i smanjenja štetnih stereotipa.
Pod naslovom “Udruga žena Luzor s otoka Ugljana čuva spomen na priješke lavandijere i obogaćuje društveni život otoka”, novinarka Perković Rosan piše da je “Udruga žena Luzor u Preku na otoku Ugljanu prije 19 godina bila prva ženska udruga u mjestu, a sada se može pohvaliti mnoštvom postignuća, među kojima i oznakom Hrvatski otočni proizvod za magnet i privjesak za ključeve na sparu”.
Jedan od njihovih najpoznatijih projekata je Otočka besida, tradicionalna ljetna manifestacija kojom rade na očuvanju baštine i priješkoga govora, a one su i čuvarice sjećanja na veliku tragediju koja je 2. studenoga 1891. pogodila Preko. Naime, taj dan je u brodolomu stradalo 16 prijeških lavandijera, a Udruga žena Luzor sudjeluje u obilježavanju tragedije koja je pogodila svaku kuću u tome malom mjestu. O radu udruge, o Otočkoj besidi, kao i o priješkim lavandijerama razgovarale smo s predsjednicom Udruge žena Luzor Vilmom Jozić.
-Udruga žena Luzor osnovana je 2005. godine i u to vrijeme bila je jedina ženska udruga u Preku. Glavni cilj osnivanja udruge bio je okupljanje žena na otoku, njihovo druženje, rad u sklopu udruge te poticanje žena na razvoj njihovih dosadašnjih kompetencija, umjetničkih sklonosti te razvijanje kreativnosti općenito. S obzirom na činjenicu da smo potekle s otoka, jedan od ciljeva udruge svakako je očuvanje baštine i priješkoga govora pa je ta inicijativa utkana u sve naše projekte, ispričala nam je gospođa Vilma.
A da njihov rad ne prolazi nezapaženo dokaz je i priznanje koje su dobile prije dvije godine, točnije oznaka HOP – Hrvatski otočni proizvod za magnet i privjesak za ključeve na sparu.
-Spara je tradicionalni predmet koji nastojimo oteti zaboravu popularizirajući ga kako među našim otočanima, tako i među turistima. Spara je izum snalažljivih otočnih žena koje su izrađivale maleni okrugli jastučić od tkanine te ga punile vunom. Nosile su ga na tjemenu kako bi ublažile pritisak tereta koji su svakodnevno nosile na glavama. U košare (kofe) stavljalo se granje za vatru, vreće s maslinama, a u drvene posude voda. Danas nam je bitno mlađe generacije poučiti ponešto o vrijednosti spara u našoj prošlosti te naučiti ih da i sami izrade svoju sparu. Doista, to nije nimalo lagan posao pa mlađe generacije u takvom izazovu šivanja spara spoznaju i vrednuju rad svojih predaka, istaknula je.
Kako kaže, priča o sparama nadovezuje se na priču o preškim (priješkim) lavandijerama, a ujedno je i priča o ženskoj emancipaciji u tradicionalnoj otočnoj sredini.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE