DAN OPĆINE PREKO Stigao brod za hitni prijevoz pacijenata vrijedan 2,5 milijuna kuna

DAN OPĆINE PREKO Stigao brod za hitni prijevoz pacijenata vrijedan 2,5 milijuna kuna

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća, uručenjem godišnjih priznanja i primopredajom novog broda za hitni prijevoz pacijenata s otoka, u Preku je svečano je obilježen Dan Općine Preko i blagdan nebeskoga zaštitnika sv. Mihovila.

-Kao što znate, uslugu hitnog prijevoza pacijenata brodom imamo već 16 godina i nebrojeno je puta opravdala svoju svrhu i postojanje. Godišnje u prosjeku imamo oko 450 intervencija, što znači da smo u 16 godina prevezli gotovo cjelokupno stanovništvo oba otoka – Ugljana i Pašmana. Međutim, s obzirom na starost dosadašnjeg broda, troškove njegova održavanja i funkcioniranja, na sve veće zahtjeve koji dolaze zajedno s razvojem te pritisak u sezoni zbog sve većeg broja turista, bilo je neophodno nabaviti novi brod kako bismo osigurali što kvalitetniju medicinsku uslugu za stanovnike, posjetitelje i turiste otoka Ugljana i Pašmana, kazao je u uvodu načelnik Općine Preko Jure Brižić.

Istaknuo je kako je novi brod duži (12 m), brži (maksimalno 25 čvorova), sigurniji, ima veće kapacitete, tj. može prevoziti dva pacijenta odjednom za razliku od staroga, a i njegovo održavanje bit će ekonomičnije i jednostavnije. Stari brod bit će na vezu u Mulinama, a novi u Preku.

-Naša usluga hitne pomoći i do sada je bila zaista kvalitetna i brza, ali kupnjom novog broda ljestvicu smo podigli za još jednu stepenicu. Ovom prilikom zahvaljujem svima koji su prije 16 godina uspostavili i omogućili dosadašnju uslugu hitne pomoći brodom, a za ovaj novi brod posebno zahvaljujem Ministarstvu zdravstva i Zadarskoj županiji, koji su sufinancirali njegovu nabavu u iznosu od 1,5 milijuna kuna, a milijun kuna financira Općina Preko, kazao je načelnik Brižić.

Podsjetio je da je nabavom broda ispunjeno jedno od važnijih predizbornih obećanja, a prošlo je tek stotinu dana od lokalnih izbora.

-Ovo ljeto završili smo i rekonstrukciju Dječjeg vrtića u Ugljanu, čime smo omogućili uslugu cjelodnevnog boravka djece u vrtiću i podigli kvalitetu odgojno-obrazovnog standarda te stvorili bolje uvjete života za mlade obitelji u našoj općini. Pri kraju je rekonstrukcija Društvenog doma u Ugljanu koji je godinama bio trn u oku mještanima i turistima, a koji će sada napokon biti uređen te u cijelosti funkcionalan, i to najviše za potrebe samih mještana i održavanje raznih društvenih događanja. Projekt sufinancira Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, dodao je.

Završen je i nogostup u Lukoranu dužine 700 metara, nedavno su u sklopu europskog projekta Thematic završeni radovi na plaži Jaz, a danas je krenula i prva faza projekta Uređenja plaže Jugo u Preku u sklopu kojeg će se sanirati pomorsko dobro i dobiti novo sunčalište te urediti zelene površine, a sufinancira ga Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

-Do kraja godine započet će i gradnja novoga groblja u Preku, a pri dobivanju smo i građevinske dozvole za projekt novoga doma za starije i nemoćne čija će se gradnja realizirati u suradnji sa Zadarskom županijom i Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava i socijalne politike. Raspisan je natječaj za javno privatno partnerstvo za gradnju Društvenog doma, tj. javno-poslovne zgrade u Lukoranu, čijom će realizacijom mještani Lukorana dobiti prostorije za društvena događanja, trgovinu i ambulantu. Također, pri kraju je i izrada projektne dokumentacije za obnovu Društvenog doma u Poljani, najavio je.

U tijeku je izrada dokumentacije za treću, završnu fazu trajektnog pristaništa, a u sklopu luke bit će i mjesna lučica kao i vez za novi brod hitne pomoći budući da je sadašnji vez u središtu Preka i pa je pristup otežan i nesiguran, pogotovo u ljetnim mjesecima, a u sklopu trajektnog pristaništa transfer će biti puno brži, sigurniji i efikasniji.

Prvi čovjek Općine Preko spomenuo je i projekte koji nisu možda vidljivi na prvi pogled, a od iznimne su važnosti za stanovnike.

-Riječ je o uistinu bogatom socijalnom programu, od naknada za novorođenčad, preko sufinanciranja vrtića i školskih knjiga te stipendija, preko subvencija za stambene kredite do naknada za umirovljenike, od dostave kuhanih obroka starijima do projekta Otočka žena u kojem pet žena svakodnevno brine o 30 starijih ljudi u našoj općini. To su projekti koji nemaju građevinsku dozvolu ni asfaltiranje ni betoniranje – ne vide se, ali su itekako bitni i uvelike utječu na zadovoljstvo i kvalitetu života ljudi te im daju osjećaj da za njih netko brine i da ovdje na otoku uistinu ima budućnosti, poručio je načelnik Brižić te napomenuo na kraju kako je ova godina značajna i odličnim turističkim rezultatima jer je unatoč koronakrizi i epidemiji na području Općine Preko povećan broja noćenja od čak deset posto u usporedbi s 2019. godinom.

Na obilježavanju Dana Općine Preko bio je uime Zadarske županije, ali i kao izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića župan Božidar Longin, koji je kazao kako je županija uvijek pomagala aktivnosti na otoku, bilo izravnom financijskom pomoći ili putem županijskih ustanova i razvojnih agencija.

-Naša Županijska uprava za ceste sa 2,2 milijuna kuna sanirala je kolnik županijske ceste prema Psihijatrijskoj bolnici Ugljan, dok je Županijska lučka uprava uložila oko dva milijuna kuna u sanaciju i rekonstrukciju luke u Čeprljandi. O mladima vodimo brigu i kao osnivači ovdašnje osnovne škole u kojoj već niz godina osiguravamo i sredstva za pomoćnike u nastavi kroz projekt Inkluzija, a ukupno je u rad ovdašnje osnovne škole u dvogodišnjem razdoblju uloženo više od 15 milijuna kuna. Uz demografske mjere koje ima Općina Preko, prvenstveno tu mislim na porodiljne naknade, svoj doprinos dala je i županija, s ukupno 95.000 kuna uplaćenih za novorođenu djecu u posljednjih godinu dana, naglasio je Longin.

I ovoga puta dodijeljena su javna priznanja:

Udruga žena Luzor – za doprinos u razvoju kulture i tradicije Općine Preko, Udruga mladih Jarac – Lukoran – za doprinos u razvoju društvenog života u Općini Preko, Basket klapa otoka Ugljana – za doprinos u očuvanju tradicijskog klapskog pjevanja, Kamp Ugljan Resort – za doprinos u razvoju turizma Općine Preko, Tomislav Ivanov – za doprinos u promicanju Općine Preko kroz fotografski i snimateljski rad te fra Božo Sučić, gvardijan Samostana sv. Pavla Pustinjaka – za doprinos u području kršćanske duhovnosti te očuvanju kulturno-povijesne i sakralne baštine Općine Preko.

Kako je bilo na obilježavanju Dana Općine Preko, pogledajte u FOTOGALERIJI