Općina Preko dodijelila 340.500 kuna za programe i projekte 17 udruga

PREKO – Predstavnici 17 udruga i sportskih društava potpisali su danas s Općinom Preko ugovore o dodjeli financijske potpore vrijedne ukupno 340.500 kuna.

Riječ je o udrugama koje su se prijavile na natječaj o financiranju programa i projekata koji Općina Preko raspisuje početkom svake godine, za što je u proračunu za 2018. planirano 402.000 kuna.

– Na području naše općine djeluje 20-ak udruga, ali ne prijavljuju se sve na naš natječaj, što, naravno, ne znači da ih općinska uprava neće podupirati. Dapače, i njima ćemo pružiti potporu, ali ona će biti financijski ograničena na 5000 kuna. Ovih 17 udruga s kojima smo potpisali ugovore u zakonskom su roku prijavile programe i zadovoljile sve kriterije natječaja te stekle pravo na novčanu potporu, objasnio je Jure Brižić, načelnik Općine Preko, te naglasio da je cilj općinske uprave da udruge normalno funkcioniraju, rade i provode društveno korisne programe i projekte na dobrobit svih stanovnika Općine Preko.

Podsjetio je kako je rad udruga u svim mjestima uvijek bio iznimno važan i dobro organiziran, bilo da je riječ o sportskom, kulturnom ili humanitarnom radu.

– Mislim da možemo biti ponosni na rad naših udruga, koje se po aktivizmu mogu svrstati u sam vrh civilnog djelovanja u Zadarskoj županiji. Do prije nekoliko godina košarka je bila zapostavljena, a danas u KK Zara aktivno trenira košarku 60-ak djece i mladih. Iznimno je aktivan i NŠK Sv. Mihovil, tu su i udruge mladih u Preku i Lukoranu, udruge Luzor i Điran koje njeguju kulturnu i tradicijsku baštinu. Ali i svi ostali koji u svojim redovima okupljaju mještane svih generacija i aktivno sudjeluju u društvenom životu cijele općine, dodao je Brižić i pozvao predstavnike udruga da prijavljuju projekte i na županijske i na nacionalne natječaje te tako još više unaprijede svoj rad.

Nakon provedenog natječaja, donacije za projekte i programe za 2018. godinu dobile su sljedeće udruge: Udruga Arte Insula, Zagreb – Ugljan (10.000 kuna), KK Zara, Zadar (16.000 kuna), Mažoretkinje otoka Ugljana i Pašmana (13.000 kuna), Udruga žena Luzor, Preko (25.000 kuna), Udruga Pojonsko srce, Poljana (14.000 kuna), Udruga mladih Jarac, Lukoran (15.000 kuna), KUD Preko, Preko (20.000 kuna), Matica umirovljenika Preko, Preko (15.000 kuna), Udruga za promicanje kreativnih aktivnosti Aria, Ugljan (10.000 kuna), NŠK Sv. Mihovil, Preko (100.000 kuna), MNK Ugljan, Ugljan (20.000 kuna), Udruga Estium, Sestrunj (7500 kuna), KK Veterana Otok Ugljan, Poljana (15.000 kuna), Udruga Mladeži Preka, Preko (15.000 kuna), Udruga Điran, Ugljan (25.000 kuna). Udruga Idro, Čeprljanda –  Ugljan (15.000 kuna), Društvo sportske rekreacije Ugljan Sport, Ugljan (5000 kuna).