![Tkon: Predavanje o sušenju borovih šuma i pojavi potkornjaka](https://www.nasiskolji.hr/wp-content/uploads/2018/05/potkornjak.jpg)
Tkon: Predavanje o sušenju borovih šuma i pojavi potkornjaka
TKON – Udruga šumoposjednika Crnika-Tkon i Općina Tkon, u suradnji s Hrvatskom poljoprivredno-šumarskom savjetodavnom službom, Sektor za šumarstvo, organiziraju predavanje „Sušenje borovih šuma – pojava potkornjaka, opasnih štetnika borovih sastojina“.
Na području Dalmacije zabilježeno je sušenje borova jačeg intenziteta na više lokaliteta (Park šuma Marjan u Splitu, Korčula, Zadar, Biograd, Pašman, Brač…). Nakon analiza u entomološkom laboratoriju Hrvatskog šumarskog instituta utvrđeno je da je riječ o mediteranskom potkornjaku (Orthotomicus erosus), vrsti koja do sada nije imala gradacije na području Hrvatske.
Mediteranski potkornjak je kornjaš crvenkasto smeđe boje iz podporodice potkornjaka (Scolytinae). Izgledom i uzorkom hodnika koje buši nalik je na kod nas puno poznatijeg osmerozubog smrekovog potkornjaka (Ipstypographus L.) samo je puno manjih dimenzija, dužine od 2,7 do 3,5 mm.
Prirodno je rasprostranjen u Europi, na Bliskom istoku, središnjoj Aziji i Kini. Premda je rasprostranjen po cijeloj Europi, štete je do sada radio samo u toplim, mediteranskim predjelima.
Na području Turske, Francuske i Maroka ustanovljene su dvije generacije, tri ili četiri generacije u Tunisu i Južnoafričkoj Republici i tri do pet generacija u Izraelu gdje su imaga aktivni od ožujka do listopada. Kukac se pojavio i u SAD-u.